Ako si správne vybrať hliníkové disky?

hliníkové disky

Spôsoby výberu hliníkových diskov sú viac-menej dva. V prvom rade je to tak, že si pekne klasicky zájdete do niektorej z mnohých predajní a svoje kolesá si jednoducho vyberiete. V tomto prípade sa vám môže stať, že v predajni alu kolesá s parametrami, ktoré budete požadovať, jednoducho nebudú mať. V každom prípade doporučujeme alu kolesá a hliníkové disky kupovať v predajniach, ktoré majú aj vlastný pneuservis. Len v takých predajniach si môžete byť istí, že predajca alu kolesám skutočne rozumie. Predídete tak nepríjemnostiam pri s prípadnými problémami pri montáži a spätnou reklamáciou pri dodaní nesprávnych hliníkových diskov. Druhý, a tiež pohodlnejší spôsob, je pozrieť sa na internet, kde na stránkach firmu, ktorú sami zvolíte, si požadované kolesá vyberiete. Značku, parametre, typ vášho vozu, rok výroby - to sú údaje, ktoré v internetovom obchode zadáte a bez problémov si tie svoje správne hliníkové disky objednáte. Zadané údaje sa potom ešte kontrolujú, aby vám zvolené elektróny na vaše auto pekne sadli. Pokiaľ si objednávate hliníkové disky cez internet, mávajú predajcovia rôzne zvýhodnené ponuky na hliníkové disky. Dodacie lehoty bývajú rôzne, záleží na obchodu, typu a značke vybraných diskov. Potom už stačí si pre tovar prísť do predajne. Tam ich vám buď rovno namontujú, alebo ak ste človek, ktorý si takú prácu radšej urobí sám, nie je problém si disky odviezť domov a tam prezuť.

Stále viac vodičov používa hliníkové disky aj počas zimného obdobia. Hliníkové disky sú síce podstatne cenovo náročnejšie ako klasické plechové, ale sú krajšie, pevnejšie a takisto sa výrazne ľahšie čistia od špiny. Predaj hliníkových diskov každoročne výrazne stúpa. Tento fakt potvrdzujú predajcovia príslušenstva ku automobilom. Najväčší importér na Slovensku, Etop, priviezol vlani o 70 percent viac diskov ako rok predtým. Popularita diskov z ľahkých zliatin stúpa hlavne vďaka estetickému dojmu, praktickým výhodám a takisto vďaka stále priaznivejším cenám. Disky majú výrazne lepšiu pevnosť, ľahšiu údržbu a takisto krajšiu povrchovú úpravu. Práve ľahké čistenie je dôvodom stále väčšej žiadanosti hliníkových diskov.

Zdrojom obrázku je tuning.sk

Dobrý výber znamená bezpečnosť

Od kvality hliníkového disku závisí aj bezpečnosť, preto treba kupovať disky schválené pre náš trh. Iba dve firmy, ktoré dovážajú disky na Slovensko (Etop, Alessio) a predávajú cez sieť svojich predajcov, sú certifikované ministerstvom dopravy. Zákazník môže od predávajúceho žiadať certifikát na daný typ disku. Ak sa stane vážna dopravná nehoda a na príčine bude disk, ktorý nebol schválený pre náš trh, poisťovňa odmietne poskytnúť plnenie v celej výške. Výber disku závisí v nemalej miere od vkusu a finančných možností. Rozmer musí sedieť s údajom v technickom preukaze auta. Aby pasoval k existujúcim pneumatikách, ich šírke aj priemeru, treba sa poradiť s odborníkom. Najskôr sa musí zhodovať vonkajší priemer disku a vnútorný priemer pneumatiky, teda na disk 6 J x 16 ide pneumatika, ktorá má v označení symbol R16. Šírka pneumatiky má isté tolerancie, na šírku disku 6 J môže byť vhodných niekoľko rôznych. Školený človek v pneuservise presne vie, aké disky môžu byť pre daný typ auta použité, aby mali správnu rozteč dier a príslušné ET, teda hĺbku zálisu.

Menu